יצרא דעריות (יצר המין) - יוכל ללפף את האדם

פורום נטיות הפוכות- למתמודדים עם לבטים לגבי הזהות המינית שלהם והגדרתה.
פורום למתמודדים עם נטיות הפוכות הומוסקסואליות, לטרנסקסואלים וטרנסג'נדרים.

מנהל: netanel

יצרא דעריות (יצר המין) - יוכל ללפף את האדם

הודעהעל ידי דרור » 29 מאי 2018, 23:27

כוס קפה עם הרב קוק/יובל פרוינד
פעמים כי טוב על כולנו. כוס קפה מהביל של אחר הצהרים. הזמן קצת יותר איטי. אוטוטו שקיעה. לפני שהנפש שוקעת לגמרי בוא ננסה להרים אותה לאט-לאט.

הפעם עם משפט של הרב קוק על היצרים שדוחפים אותנו, אם נרצה ואם לא נרצה, ועל איך אפשר להתייחס אליהם קצת אחרת:

יצרא דעריות (יצר המין)/ יוכל ללפף את האדם/ יותר עמוק מהשורש של קישור החיים שלו עצמו/ מפני שהוא נעוץ בנטיית המשך החיים של הדורות כולם../ שני לזה הוא ענין חמדת גזל/ שהרכוש הוא גם כן מעמיד על רגליו את הדורות בתור ירושה.

הרב קוק מתייחס לשני היצרים הכי חזקים בנפש – המין והכסף – ומנסה להבין לעומק: מדוע הם כל-כך חזקים? מדוע הם משגעים את העולם? מדוע אין אדם שלא יכול "להימלט" מהם?
הרב קוק שואל את השאלה הזאת מתוך אמון בחיים - מתוך אמונה שהקב"ה לא נטע באדם סתם כוחות פראיים שישתוללו וישבשו את דעתו – משם הרב קוק מנסה לפענח מה המשמעות הפנימית של היצרים העזים הללו.
התשובה מפתיעה. שניהם קשורים לנצח. שניהם כמו "מחייבים" את האדם לפעול לא רק לטובת ההווה אלא לטובת העתיד – העתיד הרוחני בדמות הילדים של המחר, הדור האנושי הבא על פני האדמה. והעתיד החומרי – הרכוש וההון שייצבר לשנים הבאות וגם לדורות הבאים.
הרב קוק לא נאיבי. הוא לא חושב שכל התעוררות של יצר המין או של תאוות ממון הוא פעולה למען ה"נצח" ולמען הדורות הבאים.. נו באמת..
הכוונה של הרב היא אחרת לחלוטין. הוא מזהה את המשמעות הנסתרת שבתוך היצריות העיוורת. הוא קורא שם חדש למה שנראה לנו כאינסטינקטים פראיים והישרדותיים ותו לא. הוא מספר לנו לרגע את ה"סיפור הגדול" שסובב אותנו ומעניק לו פשר - אלו לא סתם תאוות. אלו כוחות חיים אדירים שזורמים אל העתיד. אלו נהרות של ברכה.
הזיהוי הזה חשוב בגלל שהוא יכול ליצור יחס אחר אל היצר שלנו – לזכך אותו ולתת לו פנים אנושיות.
אם אני יודע שבמקור יצר המין נוצר לא להנאה רגעית ובטח שלא לניצול של מישהו אחר אלא כדי להביא אהבה, פריון וברכה לעולם – זה פותח לי אפשרות להתבונן עליו אחרת. זה מאפשר לי בחירה איך להתנהל אתו – או מתוך מודעות "גבוהה" של קשר, אהבה וברכה או מתוך אטימות שמרוכזת רק בהנאה גופנית רגעית ומתעלמת מכל מה שקורה מעבר לכך.
בתקופות הקדומות הקשר בין יצר המין ובין הנצח היה יותר פשוט (בגלל הסיבה הפשוטה שלא היו אמצעי מניעה או הפריות מבחנה) כיום הקשר התודעתי הזה כמעט והתנתק לחלוטין.
אם פעם המשולש של חיבור פיזי אינטימי – ברית וקשר מחייב – פריון, ילדים, משפחה – היה יותר ברור ומוחשי, הרי שכיום כל אחד מהצלעות של המשולש 'התפרק' ויכולה להתקיים "תעשיית" מין שאין לה שום קשר לברית אנושית או למשפחה. נוצרה מעין הפרדה טוטאלית בין היצר לבין המשמעות שלו - וכשמשאירים את היצר מנותק לא פלא שמצטברים סביבו הרבה אגוצנטריות, אלימות ופראות.
כדאי להשיב את התודעה הזאת של הרב קוק אל הלב. כדאי להזכיר את הייעוד התמים והיפה של היצר – כדי להשיב אל העוצמות החזקות הללו את העדינות ואת הכוונה.
דרור
 
הודעות: 60
הצטרף: 29 אוקטובר 2016, 19:01

חזור אל פורום נטיות הפוכות, פורום הומואים וגייז

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 6 אורחים

cron